Critics Choice Awards 2021: British winners are revealed

Critics Choice Awards 2021: British actors win big as The Crown’s Josh O’Connor scoops Best Actor and Daniel Kaluuya scores Best Supporting Actor prize for Judas And The Black Messiah

The Critics Choice Awards 2021 kicked off in style on Sunday night. 

Due to the coronavirus crisis, this year’s ceremony is the event’s first ever one to take place both virtually and in-person, and British actors won big at the awards show, which Taye Diggs hosted for the third time.

Josh O’Connor, 30, earned the prize for Best Actor in a Drama for his performance as Prince Charles in The Crown, and Daniel Kaluuya, 32, was given the Best Supporting Actor gong for his turn as Chairman Fred Hampton in Judas And The Black Messiah.

Critics Choice Awards 2021: British actors win big as The Crown’s Josh O’Connor (pictured)  scooped Best Actor and Daniel Kaluuya scored Best Supporting Actor prize on Sunday

Despite his success, Josh did not make an appearance during the ceremony so Tony Hale said: ‘Congratulations, Josh couldn’t be here tonight so we will be accepting it on his behalf.’

Judas and the Black Messiah sees William O’Neal [LaKeith Stanfield] infiltrate the Illinois chapter of the Black Panther Party to gather intelligence on Chairman Fred Hampton [Kaluuya] after he’s offered a plea deal by the FBI. 

Sharing his delight at being given the award, Daniel said: ‘Thank you, Thank you so much… I’d like to thank [the film’s director] Shaka King for leading us, believing in us and collaborating with us.

‘I’d like to thank LaKeith, man, we did this together. And Dominique Fishback, and all the incredible cast, the comrades, and crew, everyone back in Cleveland, thank you.

Thankful: Sharing his delight at being given the award, Daniel said: ‘I’d like to thank [the film’s director] Shaka King for leading us, believing in us and collaborating with us’ 

Drama: The film follows William O’Neal [LaKeith Stanfield] infiltrate the Illinois chapter of the Black Panther Party to gather intelligence on Chairman Fred Hampton [Kaluuya, pictured]

Daniel went on: ‘I’d like to thank the Critics Choice for championing Chairman Fred’s legacy, Fred’s messages and ideas and strategies for helping the people, I appreciate that thank you so much.

Kaluuya also earned the same prize at the Golden Globe Awards last week, which means he is certain to be tipped for this year’s Oscars. 

The Get Out star beat fellow Brit Sacha Baron Cohen to the prize, as well as the late Chadwick Boseman, Bill Murray, Leslie Odom Jr. and Paul Raci. 

Co-stars: Daniel said: ‘I’d like to thank LaKeith, man, we did this together… and all the incredible cast, the comrades, and crew (Daniel and LaKeith pictured in the film)

Frontrunner: Kaluuya also earned the same prize at the Golden Globe Awards last week, which means he is certain to be tipped for this year’s Oscars

John Boyega the award for Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television won for his role as Leroy Logan in Steve McQueen’s Small Axe Anthology.

The film John stars in, Red, White, and Blue follows the story of a young black man who tried to overcome racial prejudice to become a police officer.

In his acceptance speech, John began: ‘Wow, thank you so much. First and foremost I would like to thank the critics for this choice. 

‘The BBC and Amazon and special thank you to Steve Mcqueen for giving me this opportunity in this role and sharing so much of yourself on sat on a day-to-day basis,’ Boyega began.

‘To the most special person in my life. My agent, my brother and my friend for being there with me from beginning and making history. The choices that we’ve made so far. Thank you, guys. Much appreciated.’

American-born, London-based Anya Taylor-Joy also won the Best Actress in a Limited Series or Movie Made for Television category for her acclaimed efforts in Netflix show The Queen’s Gambit. 

‘Thank you so much. Thank you to the critics. I would love to take this opportunity to thank our incredible crew in Berlin,’ she began. 

‘Honestly it wouldn’t have been the same without every single one of your souls being there. It was a privilege to watch you work every day. Thank you so much for letting me be part of it. Thank you,’ she added.

Following its huge success at the Golden Globe Awards, The Crown is almost certain to do similarly well during the Critics Choice Awards with five of the show’s cast members receiving nods.

Gillian Anderson won the Best Supporting Actress in a Drama series award for her turn as Margaret Thatcher in the Netflix show. 

‘Thank you to the Critics Choice Association and to my fellow nominees,’ Anderson said, before thanking her showrunner and producers. 

The Crown’s Olivia Colman and Emma Corrin are pitted against each other as they are both nominated for the Best Actress in a Drama Series, Colman for her portrayal of Queen Elizabeth II and Corrin for her role as the late Princess Diana.

Gong! Following its huge success at the Golden Globe Awards, The Crown is almost certain to do similarly well and Gillian Anderson was the first to scoop a prize for Best Supporting Actress

Acclaimed: Anderson portrayed the British Prime Minister Margaret Thatcher in season four of the Netflix royal drama (pictured)

The show also earned a nod for Best Drama Series, while Tobias Menzies (Prince Philip), and in all, the show emerged as the clear leader of the pack when the nominations were announced on Monday, with six nods received.  

The awards show, will see several other Brits up for awards, including Michaela Coel, who won acclaim for her series I May Destroy You (Best Actress in a Limited Series of Movie Made for Television).

Also among those up for coveted prizes are Tracey Ullman for Mrs. America (Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television), Nicholas Hoult for The Great (Best Actor in a Comedy Series), and Hugh Grant for The Undoing (Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television).

Suited and booted: Orlando Bloom helped present awards during the virtual ceremony

Cynthia Erivo also received a nod for The Outsider (Best Supporting Actress in a Drama Series), who will be up against Wunmi Mosaku (Lovecraft Country).

The Crown and Ozark are both up for the Best Drama Series, with fellow nominees that include The Mandalorian (Disney Plus), Perry Mason (HBO), Lovecraft Country (HBO), This Is Us (NBC), The Good Fight (CBS All Access) and Better Call Saul (AMC). 

For Ozark, in addition to Best Drama Series, are up for Best Actor in a Drama Series for Jason Bateman, Best Actress In A Drama Series for Laura Linney, Best Supporting Actor in a Drama Series for Tom Pelphrey and Best Supporting Actress in a Drama Series for Julia Garner and Janet McTeer. 

Elsewhere, Schitt’s Creek received five nominations including Best Comedy Series as well as Best Actor in a Comedy Series for Eugene Levy and Best Actress in a Comedy Series for Catherine O’Hara as well as Best Supporting Actor and Actress in a Comedy Series for its stars Daniel Levy and Annie Murphy, respectively.

Normal People received a nod for Best Limited Series, as well as nods for its lead actor and actress, Paul Mescal and Daisy Edgar-Jones. 

Kelly Clarkson received a nomination for Best Talk Show alongside the likes of Late Night with Seth Meyers, The Late Show with Stephen Colbert and Jada Pinkett Smith’s Red Table Talk.

What We Do In The Shadows (FX) has five nominations; Better Call Saul has four nominations as does The Plot Against America (HBO); This Is Us (NBC) has three nominations, The Undoing (HBO) also has three noms as well as Ted Lasso (Apple TV+) and The Queen’s Gambit (Netflix). 

In the film categories, David Fincher’s Mank garnered an impressive 12 nominations, while Lee Isaac Chung’s Minari has been given 10 nods at the awards show, meaning these two films lead the pack at the 2021 ceremony. 

Mank is Netflix’s black-and-white Citizen Kane origin story, and is up for Best Picture, Best Actor (Gary Oldman),  Best Supporting Actress (Amanda Seyfried) and Best Director (Fincher), among others. 

Minari, A24’s drama about a Korean-American family who seek a new life in Arkansas, has been nominated for Best Picture, Best Actor (Steven Yeun), Best Supporting Actress (Yuh-jung Youn), Best Director and Best Screenplay (both Chung). 

Netflix’s Ma Rainey’s Black Bottom and Universal’s Tom Hanks western News Of The World follow with eight and seven nominations each, respectively.

As a result, streaming giant Netflix has received an impressive 46 nominations in total at the event.

The Best Picture category has 10 nominations: Mank, Minari, Da 5 Bloods, Ma Rainey’s Black Bottom, News of the World, Nomadland, One Night In Miami, Promising Young Woman, Sound of Metal and The Trial of the Chicago 7.

Spike Lee’s Da 5 Bloods, which was snubbed by this year’s Golden Globes, garnered six nominations in total, as did Aaron Sorkin’s The Trial of the Chicago 7.

Chadwick Boseman, who died of cancer last year aged 43, has been posthumously nominated for Best Actor in Ma Rainey’s Black Bottom and Best Supporting Actor in Da 5 Bloods, and has also been mentioned in Acting Ensemble for both movies.

Several British stars have been recognised at the event including Colman, 47, who received a nod for her role in The Father, while The Crown alum Vanessa Kirby features in the Best Actress category for Pieces of a Woman.

The actress, 32, will be up against fellow Brit Carey Mulligan, 35, for her performance in Promising Young Woman, which is also nominated for Best Picture.

The Crown’s Emerald Fennell, 35, who played Camilla on the Netflix show, also impressed, receiving two nominations in the Best Original Screenplay and Best Director categories for her work on Promising Young Woman (Focus Features).

Overall her movie got a whopping six nods from the Critics Choice Awards, also being featured in Best Picture, Best Hair and Makeup, Best Costume Design and Best Actress (Mulligan).

Promising Young Woman is a revenge thriller that follows Cassie (Mulligan), a barista who ends up on a warpath as she tries to seek out vengeance on those who have wronged her.   

While Kirby’s film Pieces Of A Women tells the story of young woman, Martha, who when her home birth ends in tragedy, begins a year-long odyssey of mourning that fractures relationships with loved ones in a deeply personal story about her learning to live alongside her loss. 

Mulligan and Kirby join Frances McDormand, Viola Davis, Andra Day, Sidney Flanigan and Zendaya in the best actress category. 

Brits also dominated in the Best Actor group with Riz Ahmed, 38, Delroy Lindo, 68, Oldman, 62, and Anthony Hopkins, 83, all receiving nominations.    

Ahmed was nominated for his role in Sound of Metal (Amazon Studios) and Lindo was chosen for his performance in Da 5 Bloods (Netflix).

Sound of Metal is about how a drummer’s life is thrown into freefall when he begins to lose his hearing while Da 5 Bloods follows four veterans who seek the remains of their squad leader and the fortune he helped them hide after Vietnam.

Oldman also joins them in this category for Mank, which received 12 nods at the awards show, and Anthony Hopkins is the fourth Brit featured for starring in The Father (Sony Pictures Classics) alongside Colman.

The movie follows an ageing Welshman, played by Hopkins, who must deal with his progressing memory loss, while Colman portrays his daughter.   

Brit Paul Greengrass was also given a nod by the awards ahow alongside Luke Davies for the News of the World (Universal Pictures) in the Best Adapted Screenplay category.

And screenwriter Christopher Hampton shares a nomination with Florian Zeller for The Father as well.  

Critics Choice Awards Nominations

TV nominations

BEST DRAMA SERIES

Better Call Saul (AMC)

The Crown (Netflix)

The Good Fight (CBS All Access)

Lovecraft Country(HBO)

The Mandalorian (Disney+)

Ozark (Netflix)

Perry Mason (HBO)

This Is Us (NBC) 

 

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

Jason Bateman – Ozark (Netflix)

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)

Jonathan Majors – Lovecraft Country (HBO)

Josh O’Connor – The Crown (Netflix) – WINNER

Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC)

Matthew Rhys – Perry Mason (HBO)

 

 BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access)

Olivia Colman – The Crown (Netflix)

Emma Corrin – The Crown (Netflix) – WINNER

Claire Danes – Homeland (Showtime)

Laura Linney – Ozark (Netflix)

Jurnee Smollett – Lovecraft Country (HBO)

Olivia Colman pictured in The Crown

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES 

Jonathan Banks – Better Call Saul (AMC)

Justin Hartley – This Is Us (NBC)

John Lithgow – Perry Mason (HBO)

Tobias Menzies – The Crown (Netflix)

Tom Pelphrey – Ozark (Netflix)

Michael K. Williams – Lovecraft Country (HBO) – WINNER

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES 

Gillian Anderson – The Crown (Netflix) – WINNER

Cynthia Erivo – The Outsider (HBO)

Julia Garner – Ozark (Netflix)

Janet McTeer – Ozark (Netflix)

Wunmi Mosaku – Lovecraft Country (HBO)

Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)

 

BEST COMEDY SERIES 

Better Things (FX)

The Flight Attendant (HBO Max)

Mom (CBS)

PEN15 (Hulu)

Ramy (Hulu)

Schitt’s Creek (Pop)

Ted Lasso (Apple TV+)

What We Do in the Shadows (FX)

Daniel Levy in Schitt’s Creek

 

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES 

Hank Azaria – Brockmire (IFC)

Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX)

Nicholas Hoult – The Great (Hulu)

Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop)

Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+)

Ramy Youssef – Ramy (Hulu)

 

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES 

Pamela Adlon – Better Things (FX)

Christina Applegate – Dead to Me (Netflix)

Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max)

Natasia Demetriou – What We Do in the Shadows (FX)

Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop)

Issa Rae – Insecure (HBO)

Kaley Cuoco in The Flight Attendant

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES 

William Fichtner – Mom (CBS)

Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)

Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop)

Alex Newell – Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC)

Mark Proksch – What We Do in the Shadows (FX)

Andrew Rannells – Black Monday (Showtime)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

Lecy Goranson – The Conners (ABC)

Rita Moreno – One Day at a Time (Pop)

Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop)

Ashley Park – Emily in Paris (Netflix)

Jaime Pressly – Mom (CBS)

Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+)

 

BEST LIMITED SERIES

I May Destroy You (HBO)

Mrs. America (FX)

Normal People (Hulu)

The Plot Against America (HBO)

The Queen’s Gambit (Netflix)

Small Axe (Amazon Studios)

The Undoing (HBO)

Unorthodox (Netflix)

 

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

Bad Education (HBO)

Between the World and Me (HBO)

The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime)

Hamilton (Disney+)

Sylvie’s Love (Amazon Studios)

What the Constitution Means to Me (Amazon Studios)

 

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION 

John Boyega – Small Axe (Amazon Studios) – WINNER

Hugh Grant – The Undoing (HBO)

Paul Mescal – Normal People (Hulu)

Chris Rock – Fargo (FX)

Mark Ruffalo – I Know This Much is True (HBO)

Morgan Spector – The Plot Against America (HBO)

 

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION 

Cate Blanchett – Mrs. America (FX)

Michaela Coel – I May Destroy You (HBO)

Daisy Edgar-Jones – Normal People (Hulu)

Shira Haas – Unorthodox (Netflix)

Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit (Netflix) – WINNER

Tessa Thompson – Sylvie’s Love (Amazon Studios)

 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION 

Daveed Diggs – The Good Lord Bird (Showtime)

Joshua Caleb Johnson – The Good Lord Bird (Showtime)

Dylan McDermott – Hollywood (Netflix)

Donald Sutherland – The Undoing (HBO) – WINNER

Glynn Turman – Fargo (FX)

John Turturro – The Plot Against America (HBO)

 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION 

Uzo Aduba – Mrs. America (FX) – WINNER

Betsy Brandt – Soulmates (AMC)

Marielle Heller – The Queen’s Gambit (Netflix)

Margo Martindale – Mrs. America (FX)

Winona Ryder – The Plot Against America (HBO)

Tracey Ullman – Mrs. America (FX)

 

BEST TALK SHOW 

Desus & Mero (Showtime)

Full Frontal with Samantha Bee (TBS)

The Kelly Clarkson Show (NBC/Syndicated)

Late Night with Seth Meyers (NBC)

The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Red Table Talk (Facebook Watch)

Jada Pinkett-Smith on Red Table Talk

 

BEST COMEDY SPECIAL 

Fortune Feimster: Sweet & Salty (Netflix)

Hannah Gadsby: Douglas (Netflix)

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill (Netflix) – WINNER (TIE)

Marc Maron: End Times Fun (Netflix)

Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia (Netflix) – WINNER (TIE)

Patton Oswalt: I Love Everything (Netflix)

 

BEST SHORT FORM SERIES

The Andy Cohen Diaries (Quibi)

Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler (AMC/Youtube)

Mapleworth Murders (Quibi)

Nikki Fre$h (Quibi)

Reno 911! (Quibi)

Tooning Out the News (CBS All Access)

Cate Blancett in Mrs. America

Film nominations

BEST PICTURE

Da 5 Bloods (Netflix)

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Mank (Netflix)

Minari (A24)

News of the World (Universal Pictures)

Nomadland (Searchlight Pictures)

One Night in Miami (Amazon Studios)

Promising Young Woman (Focus Features)

Sound of Metal (Amazon Studios)

The Trial of the Chicago 7 (Netflix)


BEST ACTOR

Ben Affleck – The Way Back (Warner Bros.)

Riz Ahmed – Sound of Metal (Amazon Studios)

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Tom Hanks – News of the World (Universal Pictures)

Anthony Hopkins – The Father (Sony Pictures Classics)

Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix)

Gary Oldman – Mank (Netflix)

Steven Yeun – Minari (A24)


BEST ACTRESS

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Andra Day – The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)

Vanessa Kirby – Pieces of a Woman (Netflix)

Frances McDormand – Nomadland (Searchlight Pictures)

Carey Mulligan – Promising Young Woman (Focus Features)

Zendaya – Malcolm & Marie (Netflix)

Carey Mulligan in Promising Young Woman


BEST SUPPORTING ACTOR

Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix)

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)

Bill Murray – On the Rocks (A24/Apple TV+)

Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami (Amazon Studios)

Paul Raci – Sound of Metal (Amazon Studios)


BEST SUPPORTING ACTRESS

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios) – WINNER

Ellen Burstyn – Pieces of a Woman (Netflix)

Glenn Close – Hillbilly Elegy (Netflix)

Olivia Colman – The Father (Sony Pictures Classics)

Amanda Seyfried – Mank (Netflix)

Yuh-Jung Youn – Minari (A24)


BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Ryder Allen – Palmer (Apple TV+)

Ibrahima Gueye – The Life Ahead (Netflix)

Alan Kim – Minari (A24) – WINNER

Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)

Caoilinn Springall – The Midnight Sky (Netflix)

Helena Zengel – News of the World (Universal Pictures)


BEST ACTING ENSEMBLE 

Da 5 Bloods (Netflix)

Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Minari (A24)

One Night in Miami (Amazon Studios)

The Trial of the Chicago 7 (Netflix)


BEST DIRECTOR

Lee Isaac Chung – Minari (A24)

Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)

David Fincher – Mank (Netflix)

Spike Lee – Da 5 Bloods (Netflix)

Regina King – One Night in Miami (Amazon Studios)

Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

Steven Yeun in Minari 


BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Lee Isaac Chung – Minari (A24)

Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)

Jack Fincher – Mank (Netflix)

Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)

Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal (Amazon Studios)

Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)


BEST ADAPTED SCREENPLAY

Paul Greengrass & Luke Davies – News of the World (Universal Pictures)

Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father (Sony Pictures Classics)

Kemp Powers – One Night in Miami (Amazon Studios)

Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow (A24)

Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)


BEST CINEMATOGRAPHY

Christopher Blauvelt – First Cow (A24)

Erik Messerschmidt – Mank (Netflix)

Lachlan Milne – Minari (A24)

Joshua James Richards – Nomadland (Searchlight Pictures)

Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods (Netflix)

Hoyte Van Hoytema – Tenet (Warner Bros.)

Dariusz Wolski – News of the World (Universal Pictures)


BEST PRODUCTION DESIGN

Cristina Casali, Charlotte Dirickx – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)

David Crank, Elizabeth Keenan – News of the World (Universal Pictures)

Nathan Crowley, Kathy Lucas – Tenet (Warner Bros.)

Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix)

Kave Quinn, Stella Fox – Emma (Focus Features)

Mark Ricker, Karen O’Hara & Diana Stoughton – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)


BEST EDITING

Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Kirk Baxter – Mank (Netflix)

Jennifer Lame – Tenet (Warner Bros.)

Yorgos Lamprinos – The Father (Sony Pictures Classics)

Mikkel E. G. Nielsen – Sound of Metal (Amazon Studios)

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)


BEST COSTUME DESIGN

Alexandra Byrne – Emma (Focus Features)

Bina Daigeler – Mulan (Disney)

Suzie Harman & Robert Worley – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)

Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Nancy Steiner – Promising Young Woman (Focus Features)

Trish Summerville – Mank (Netflix)


BEST HAIR AND MAKEUP

Emma (Focus Features)

Hillbilly Elegy (Netflix)

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Mank (Netflix)

Promising Young Woman (Focus Features)

The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

Amanda Seyfried in Mank


BEST VISUAL EFFECTS

Greyhound (Apple TV+)

The Invisible Man (Universal Pictures)

Mank (Netflix)

The Midnight Sky (Netflix)

Mulan (Disney)

Tenet (Warner Bros.)

Wonder Woman 1984 (Warner Bros.)


BEST COMEDY

Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)

The Forty-Year-Old Version (Netflix)

The King of Staten Island (Universal Pictures)

On the Rocks (A24/Apple TV+)

Palm Springs (Hulu and NEON) – WINNER

The Prom (Netflix)


BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Another Round (Samuel Goldwyn Films)

Collective (Magnolia Pictures)

La Llorona (Shudder)

The Life Ahead (Netflix)

Minari (A24)

Two of Us (Magnolia Pictures)


BEST SONG

Everybody Cries – The Outpost (Screen Media Films)

Fight for You – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)

Husavik (My Home Town) – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Netflix)

Io sì (Seen) – The Life Ahead (Netflix)

Speak Now – One Night in Miami (Amazon Studios)

Tigress & Tweed – The United States vs. Billie Holiday (Hulu)


BEST SCORE

Alexandre Desplat – The Midnight Sky (Netflix)

Ludwig Göransson – Tenet (Warner Bros.)

James Newton Howard – News of the World (Universal Pictures)

Emile Mosseri – Minari (A24)

Trent Reznor & Atticus Ross – Mank (Netflix)

Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste – Soul (Disney)

 

Source: Read Full Article