Daily Star’s Inside Hot TV newsletter sees Ed Gleave send you telly’s hot takes straight to your inbox every Sunday

The BAFTA TV Awards are a night of glittering highs for many, but similarly an evening of disappointments for others.

Not everyone can be a winner, and with some of Britain’s most talented actors and directors competing for a single prize, the competition is fierce.

That said – to even receive a nomination for this esteemed ceremony is an honour for many, leading to tears and emotional speeches on the stage.

Small Axe dominated the proceedings, scooping up the highest number of nominations and looking like the firm favourite to win.

Elsewhere, Billie Piper’s I Hate Suzie, Michaela Coel’s I May Destroy You and Netflix drama The Crown cropped up several times in the running.

Below, Daily Star has rounded up the winners of the evening, seeing who claimed the top spot in each category.

Best Leading Actress

Nominees

Billie Piper – I Hate Suzie

Daisy Edgar-Jones – Normal People

Hayley Squires – Adult Material

Jodie Comer – Killing Eve

Letitia Wright – Small Axe

Michaela Coel – I May Destroy You

Best Leading Actor

Nominees

John Boyega – Small Axe

Josh O’Connor – The Crown

Paapa Essiedu – I May Destroy You

Paul Mescal – Normal People

Shaun Parkes – Small Axe

Waleed Zuaiter – Baghdad Central

Comedy Entertainment Programme

Nominees

Charlie Brooker’s Antiviral Wipe

Rob & Romesh

The Big Narstie Show

The Ranganation

Current Affairs

Nominees

America’s War On Abortion

Italy’s Frontline: A Doctor’s Diary

The Battle For Hong Kong

The Cyprus Papers Undercovert

Daytime

Winner – The Great House Giveaway

Nominees

Jimmy McGovern’s Moving On

Richard Osman’s House Of Games

The Chase

Drama Series

Nominees

Gangs of London

I Hate Suzie

Save Me Too

The Crown

Entertainment Performance

Winner – Romesh Ranganathan – The Ranganation

Nominees

Adam Hills – The Last Leg

Bradley Walsh – Beat the Chasers

Claudia Winkleman – Strictly Come Dancing

David Mitchell – Would I Lie To You?

Graham Norton – The Graham Norton Show

Entertainment Programme

Winner – Life & Rhymes

Nominees

Ant & Dec’s Saturday Night Takeaway

Strictly Come Dancing

The Masked Singer

Factual Series

Nominees

Crime & Punishment

Hospital

Losing It: Our Mental Health Emergency

Once Upon A Time In Iraq

Features

Winner – Long Lost Family: Born Without Trace

Nominees

Big Zuu’s Big Eats

Mortimer and Whitehouse: Gone Fishing

The Repair Shop

Female Performance in a Comedy Programme

Nominees

Aimee Lou Wood – Sex Education

Daisy Haggard – Breeders

Daisy May Cooper – This Country

Emma Mackey – Sex Education

Gbemisola Ikumelo – Famalam

Mae Martin – Feel Good

International

Nominees

Little America

Lovecraft Country

Unorthodox

Welcome To Chechnya: The Gay Purge

Live Event

Nominees

Life Drawing Live!

Springwatch 2020

The Royal British Legion Festivel of Remembrance

The Third Day: Autumn

Male Performance in a Comedy Programme

Winner – Charlie Cooper – This Country

Nominees

Guz Khan – Man Like Mobeen

Joseph Gilgun – Brassic

Ncuti Gatwa – Sex Education

Paul Ritter – Friday Night Dinner

Reece Shearsmith – Inside No.9

Miniseries

Nominees

Adult Material

I May Destroy You

Normal People

Small Axe

News Coverage

Nominees

BBC News At Ten: Prime Minister Admitted to Intensive Care

Channel 4 News: Deterring Democracy

Newsnight: Covid Care

Sky News Inside Idlib

Reality & Constructed Factual

Nominees

Masterchef: The Professionals

Race Across The World

The School That Tried To End Racism

The Write Offs

Scripted Comedy

Winner – Inside No.9

Nominees

Ghosts

Man Like Mobeen

This Country

Short-form Programme

Nominees

Criptales

Disabled Not Defeated: The Rock Bans With Learning Disabilities – Delta 7

The Main Part

They Saw The Sun First

Single Documentary

Nominees

American Murder: The Family Next Door

Anton Ferdinand: Football, Racism & Me

Locked In: Breaking The Silence

Surviving Covid

Single Drama

Nominees

Anthony

BBW (On The Edge)

Sitting In Limbo

The Windermere Children

Soap & Continuing Drama

Nominees

Casualty

Coronation Street

EastEnders

Hollyoaks

Specialist Factual

Nominees

Extinction: The Facts

Putin: A Russian Spy Story

The Rise of the Murdoch Dynasty

The Surgeon’s Cut

Sport

Nominees

Bahrain Grand Prix

England v France: The Final of Autumn Nations Cup

England v West Indies Test Cricket

London Marathon 2020

Supporting Actor

Winner – Malachi Kirby – Small Axe

Nominees

Kunal Nayyar – Criminal: UK

Michael Sheen – Quiz

Micheal Ward – Small Axe

Rupert Everett – Adult Material

Tobias Menzies – The Crown

Supporting Actress

Winner – Rakie Ayola – Anthony

Nominees

Helena Bonham Carter – The Crown

Leila Farzad – I Hate Suzie

Siena Kelly – Adult Material

Sophie Okenedo – Criminal: UK

Weruche Opia – I May Destroy You

Virgin Media’s Must-see Moment

Nominees

Bridgerton – Penelope is revealed as Lady Whisledown

Britain’s Got Talent – Diversity perform a routine inspired by the events of 2020

EastEnders – Gray kills Chantelle

Gogglebox – Reactions to Boris Johnson’s press conference

Nigella’s Cook, Eat, Repeat – Mee-cro-wah-vay

The Mandalorian – Luke Skywalker arrives

Source: Read Full Article